Ez az év sem indult jól a németeknek: már most kiderült, idén sem lesz gazdasági növekedés

Ez már a harmadik év egymás után, hogy stagnál a német gazdaság.

Németország egyik vezető szocdem politikusa kijelentette, indokolt lehet az Egyesült Államok törekvése az orosz energiával szembeni szankciók enyhítésére, az ukrajnai béke biztosítása érdekében.
„Az Egyesült Államok Északi Áramlat 2-vel szembeni szankciói kezdettől fogva jogellenesek voltak” – mondta a szociáldemokraták energiaügyi szóvivője, Nina Scheer a Politicónak adott nyilatkozatában. Hozzátette: „A feloldásuk összhangban lenne a nemzetközi joggal. A béke diplomáciai útjának követése és az Ukrajna elleni háború befejezése érdekében ösztönözni kell azokat a lépéseket, amelyek potenciálisan támogathatják ezt a folyamatot.”
Scheer – aki a balközép SPD-ből jött, amely kisebb partnerként csatlakozik a konzervatív Friedrich Merz koalíciós kormányához – hangsúlyozta, hogy ez az álláspont nem változtat Németország megújuló energia iránti elkötelezettségén. „Fel kell gyorsítanunk a megújuló energiára való átállást. Ez továbbra is igaz, függetlenül attól, hogyan kezelik az Északi Áramlat 2-vel kapcsolatos szankciókat” – tette hozzá.
Hozzászólásai azután érkeztek, hogy a Politico arról számolt be: Donald Trump megbízottja, Steve Witkoff támogatja az orosz energiainfrastruktúra, köztük az Északi Áramlat 2 Oroszország-Németország közötti gázvezetékek elleni szankciók feloldását a lehetséges béketárgyalások részeként.
A lépés Trump csapatának szélesebb körű erőfeszítését tükrözi a Moszkvával fenntartott kapcsolatok újraindítására.
Witkoff több fordulóban tárgyalt orosz tisztviselőkkel, Ukrajnát kizárva a tárgyalóasztaltól. A megbeszélések középpontjában a feszültség enyhítése és a gazdasági kapcsolatok újbóli megnyitása állt, miközben siettették az Oroszország és Ukrajna közötti tűzszüneti megállapodást.
A javaslat aggodalmakat keltett Németországban, ahol jelentősen csökkent az orosz gáztól való függés Moszkva 2022-es Ukrajna teljes körű inváziója után.
A német gazdasági és klímaügyi minisztérium elvetette a vezeték újraaktiválásának ötletét,
függetlenül attól, hogy mi lesz az amerikai szankciókkal.
Michael Gahler, az Európai Néppárt európai parlamenti képviselőcsoportjának külpolitikai szóvivője óva intett a Fehér Ház ilyen lépésétől.
„Mélyen aggódunk amiatt, hogy a Trump-adminisztráció hajlandónak tűnik felhagyni a nemzetközi joggal, elárulni Ukrajnát, büntetlenséget biztosítani Oroszországnak és üzletelni Putyinnal” – mondta. „Az új német kormány sem engedné meg az Északi Áramlat újraaktiválását. Nem követjük el kétszer ugyanazt a hibát” – jelentette ki a német politikus.
Nyitóképen: az Északi Áramlat gázvezeték szivárgása a támadás után (Danish Defence/AFP)